REALIZACE TERASY DO 14 DNŮ

Co je dřevoplast?

Co znamená dřevoplast?

Dřevoplast je termín, který se často používá pro označení materiálu, který je vyroben ze směsi plastu a dřeva. Tento materiál se vyrábí pomocí speciálního procesu, který spojuje plast s dřevem a vytváří tak tvrdý, odolný a méně náchylný na poškození materiál.

Dřevoplast se často používá k výrobě prken pro terasy, ploty a oplocení, obklady, zahradních altánků a další výrobky pro venkovní použití, protože je odolný vůči vodě, UV záření a plísním. Může být také přizpůsoben různým tvarům a barevným provedením, takže se snadno integruje do různých designů.

Je důležité si uvědomit, že termín „dřevoplast“ není používán ve všech zemích a může být chápán jako synonymum pro „Wood Plastic Composite“ (WPC), což je obecně používaný termín pro tento druh materiálu. WPC a dřevoplast jsou tedy ve skutečnosti totožné materiály.

Materiál WPC není žádnou novinkou posledních let, ale jedná se o velmi spolehlivý kompozit, který se používá více než 50 let. Jeho smyslem bylo vyvinout dokonalé umělé dřevo, což se jim v podstatě během let vývoje podařilo vyladit skoro k dokonalosti. Obecně jsou výhody dřevoplastu naprosto přesvědčivé, nicméně stejně jako u ostatních materiálů je rozhodující úroveň technologie výroby. Je důležité vybírat konkrétní produkt, protože kvalitativní rozdíly zdánlivě stejných výrobků mohou být propastné.

Slovník pojmů

WPC

Proč použít dřevoplast?

Použití dřevoplastových prken má hned několik výhod, díky nim popularita kompozitu rok od roku roste a není jich zrovna málo. Díky vysokému podílu dřevní hmoty je materiál velmi příjemný na používání. Využití má tento materiál nejenom pro dřevoplastové podlahy, ale také pro dřevoplastové ploty.

Dlouhá životnost

Životnost dřevoplastu je velmi vysoká. Dosahuje až 50 let, testováno v laboratorních podmínkách. Výrobce Woodplastic garantuje tyto výtečné vlastnoti a sám dává záruku až 25 let. Odolnost materiálu je díky přitomnosti plastových komponentů extrémní.

Minimální údržba

U dřevoplastu se jedná o takřka bezúdržbový materiál. Terasová prkna není třeba brousit ani natírat či impregnovat. Údržba je velmi jednoduchá a obnáší pouze vyčištění od povrchových nečistot pomocí vysokotlakého čističe, nebo jednoduše kartáčem s vodou.

Barevná i tvarová stálost

Přirozená vlastnost dřeva je, že stále „pracuje“. Vlivem vlhka a teplotních rozdílů se kroutí a praská, ale také bobtná, takže stále mění objem. Pod vlivem UV záření také mění barvu a dochází k přirozenému zešednutí. Žádnou z uvedených nevýhod u WPC nenajdete. Naopak se můžete spolehnout na tvarovou i barevnou stálost.

Odolnost proti hnilobě a plísni

Dřevoplastové prkno není náchylné na napadení dřevokazným hmyzem. Nehnije ani v místech zvýšené vlhkosti, tedy v okolí bazénů a jezírek, kde velmi trpí dřevěná prkna. Jsou opatřeny ochranou již z výroby.

Protiskluzový povrch

Další klíčovou výhodou dřevoplastu je protiskluzový povrch. Také z tohoto důvodu se WPC prkna doporučuji používat v místech v okolí bazénu, saun či venkovních sprch. Z hlediska bezpečnosti stojí za to připomenout, že oproti dřevu nehrozí vznik třísky, což tam kde se pohybujete většinou bez bot je v celku klíčová vlastnost.

Snadná montáž

Práce s dřevoplastem není o nic náročnější než se dřevem. Řezání, broušení,  či spojování pomocí vrutů – nic z toho není problém. Jedná se o plná prkna, která není problém dle potřeby také dotvarovat. Důležité je si ohlídat kvalitu podkladu, který zajistí stabilitu a optimální namáhání konstrukce.

Rozdíl v kvalitě dřevoplastových výrobků

Kvalita a trvanlivost výrobků z WPC je dána podílem a vlastnostmi materiálů vstupujících do výroby, jejich specifikace je předmětem patentů a výsledkem dlouholetého výzkumu a vývoje.

Zásadní pro jeho vlastnosti je jejich profil. Často narazíte na levná WPC prkna avšak s dutým profilem. Oproti námi nabízenému plnému profilu je nižší cena právě s ohledem na menší spotřebu materiálu. Dutá prkna časem křehnou a praskají. Vzhledem k tomu, je třeba je pevně kotvit k podloží. S ohledem na tyto vlastnosti Vám prodejce nikdy nenabídne záruku vyšší než 2 – 5 let.

Námi nabízená prkna s plným profilem jsou velmi masivní a tuhá. Mají velkou nosnost a nedochází ke kroucení. Jedině tato prkna dostanete se zárukou 25 let a životností ještě mnohem delší.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *